Home > 8-bit, Chiptune, Gry, Nostalgia, Nutodajnia, Popkultura, Recenzje, Sztuka > Perturbator – Dangerous Days

Perturbator – Dangerous Days

Perturbator-Dangerous-Days0

Magiczne lata 90te – czasy telewizyjnego czaru, laserowego blichtru i pikselowych przygód. Tak można pokrótce podsumować tą pamiętną dekadę. Wtedy to przyszłość jawiła się wszystkim jako kolorowa epoka wszechobecnych udogodnień z latającą deskorolką na czele. Podróże w czasie? Broń laserowa? Mutanci i wycieczki w kosmos? Tak…tego nigdy nie brakowało. Mamy rok 2015, a wspomniane zdobycze technologii wciąż stanowią pieśń przyszłości. Do czego jednak zmierzam?

Sentyment. Kultura syntezatorów i cyberpunku wciąż rozpala wyobraźnię jak żadna inna. Z czasem zapomniane twory pokroju „Robocopa”, czy „Łowcy Androidów”musiały trafić ponownie na świecznik. Nie inaczej jest w świecie muzyki. Kto nie pamięta dziś wspaniałych Kraftwerk, czy bardziej przystępnego Laser Dance, ten nie wie co stracił. Tym bardziej cieszy fakt, że zdarzają się obecnie artyści nie tyle rozkochani w przeszłych epokach, co wręcz czerpiący z nich garściami.

Perturbator to w zasadzie jeden człowiek, zaś na jego pracę natknąłem się przypadkiem za sprawą znajomego. O popularności artysty mówi to tyle, że jest on znany w zasadzie jedynie w wąskim gronie odbiorców, czynnie interesujących się sceną. Z czym mamy tu do czynienia?

Najprościej muzykę Jamesa Kenta (kryjącego się pod pseudonimem Perturbator) określić można jako elektronikę. Bardziej obsłuchani dostrzegą bez wątpienia natłok nawiązań do stylistyki chiptune rodem z systemu Commodore 64 i Amigi. Charakterystyczny „buzujący” dźwięk jest tu w zasadzie wszechobecny i jak żywo przenosi odbiorcę właśnie do lat 90tych, gdzie królowały 3,5 calowe dyskietki.

„Dangerous Days” to trzeci album w dorobku Perturbatora. Jest niemalże w całości pozbawiony wokali (o nich niżej), przez co autor uzyskał unikatowy odhumanizowany klimat utworów. Dostajemy ponad godzinną wycieczkę w świat jaskrawych laserów i cyber-mistycznych melodii, gdzie można popaść w swoisty trans. Kolejne kawałki są jednak przy tym na tyle zróżnicowane, że po pierwszym przesłuchaniu można bez problemu wyłonić swoje ulubione.

Wyjątki od powyższej reguły stanowią „Hard Wired” z gościnnym udziałem Isabelli Goloversic i „Minuit” nagrany z Dead Astronauts. Dwie kompozycje zawierają żeńskie wokale. „Hard Wired” jest utworem delikatnym, wręcz romantycznym, gdzie senny klimat podsyca wspomniana panna Goloversic. „Minuit” leży w podobnej stylistyce, jednak jest tu nieco więcej przestrzeni, mniej zaś dźwiękowej hipnozy.

Perturbator z powodzeniem zmienia tempo swoich dzieł raz serwując nam dziką przejażdżkę po syntezatorach, by po chwili rozbujać głośniki ulotną kołysanką z żeńskim głosem w tle. Dzięki takiemu zabiegowi mamy faktycznie odczucie obcowania z albumem kompletnym i dopracowanym, gdzie odpowiednio dawkuje się napięcie. Wszechobecny chiptune, buzujące syntezatory i cyberpunkowa dzikość po prostu powalają. Po sesji z tą muzyką bez problemu wyciągniemy też nawiązania do Vangelisa i innych tuzów nierzadko parających się pisaniem ścieżek dźwiękowych do legendarnych dziś filmów.

Jak więc ocenić wyżej omówioną pozycję? Bez wątpienia jest to niezapomniana wycieczka w lata 90te. Wielbiciele space-synthu odnajdą się tutaj bez problemu i będą czerpać nieskrępowaną radość z przedstawionej przez Perturbatora muzyki. Młodszym słuchaczom polecam zaś bezapelacyjnie spróbować tego albumu zwłaszcza, że dostępny jest on do odsłuchu za darmo. Kto wie? Może i wy poczujecie tą niepowtarzalną magię wizji przyszłości sprzed dwóch dekad?

OCENA
-5

Źródło:
http://muzicore.blog.pl
https://www.facebook.com/blogmuzicore

  1. Miły
    Kwiecień 10th, 2015 at 16:59 | #1

    Łowca Androidów, Robocop to wizytówki lat 90? Perturbator tworzy muzykę utrzymaną w klimacie lat 90? Warto chyba, przed napisaniem artykułu dobrze się przygotować.W ogóle lata 90 mają jakiś wyrazisty klimat? Nie wydaje mi się…

  2. Luty 18th, 2017 at 13:58 | #2

    miło się czytało

  1. Brak jeszcze trackbacków

GBForever Honmaru J-Games Amiga Morden ISMPOF MPoke Stare bijatyki PC Batsu Game PL