Home > Gry, Nostalgia, Retro, WTF > Candy Jam – słodki protest internautów

Candy Jam – słodki protest internautów

9 lutego 2014 w Gry, Nostalgia, Retro, WTF

candy-jam

Parę dni temu zakończył się Candy Jam. Dla osób nie w temacie – Candy Jam to spontaniczny event polegający na stworzeniu w parę dni gry, która w tytule będzie mieć chociaż jeden z wyrazów: „Candy”, „Crush”, „Saga”, „Apple”, „Edge”. Dlaczego akurat te? Nie tak dawno prawnicy z King – twórców niezwykle popularnej gry na facebooku, Candy Crush Saga – złożyli wnioski patentowe (rozpatrzone pozytywnie) o wyłączność na słowa „candy”, „crush”, oraz „saga”, by nikt nie mógł się podszyć pod ich gry. Brzmi słusznie, ale problem w tym, że tym samym mogą „dobrać” się do każdego twórcy gier, który opublikuje swoje dzieło z jednym z tych słów w tytule, niezależnie od jego treści. Tak więc z Apple Store oraz Google Play zniknęło już kilka „cukierkowych” gier, zaś twórcy The Banner Saga, gry kompletnie niezwiązanej ze słodyczami, użerają się teraz z prawnikami z King. Jak widać, King stał się trollem patentowym, podobnie jak Apple czy EDGE w przeszłości. Ironicznie, niektóre gry od King są jawnymi zrzynkami innych tytułów. W internetach zahuczało i w ramach protestu rozgoryczonej społeczności powstał Candy Jam. Udział w nim wzięło wiele osób, czego owocem (wyrobem cukierniczym?) jest prawie 500 gier, w które można pograć. Nie zabrakło tez polskich akcentów, wśród gier znaleźć możemy produkcję „Sosa” O. Sosowskiego (McPixel) i jego „Kukułki”. Więcej informacji o tym wszystkim jak i same gry znajdziecie pod tym linkiem.

 1. Luty 10th, 2014 at 00:28 | #1

  „(…) problem w tym, że tym samym mogą „dobrać” się do każdego twórcy gier, który opublikuje swoje dzieło z jednym z tych słów w tytule, niezależnie od jego treści.”

  To nie do konca prawda. Patent chroni marke, nie przyznajac nikomu wylacznych praw do korzystania ze slowa. Owszem, firma King moze pozwac kazdego, kto uzywa slowa Candy w tytule gry, lecz mogla to zrobic nawet bez posiadania patentu. Gdybym dzis stworzyl gre pod tytulem „Morden’s Candy Shop”, w ktorej wcielamy sie w role sklepikarza, ktory zakupic musi towar, ustalic jego ceny i na koniec na interesie zarobic, bedac pozwanym przez firme King najprawdopodobniej wygralbym proces.

  To samo tyczy sie innych powszechnych slow, ktore sa rownoczesnie znakami towarowymi. Gdyby sklepikarz zamiast cukierkow sprzedawal szarlotki, a gra nosilaby tytul „Morden’s Tasty Apple Pies”, Apple nie mialoby podstaw do oskarzenia mnie o naruszenie znaku towarowego.

  Co innego, gdy ktos tworzy blizniaczo podobna gre i celowo wymysla podobny tytul. Nazywajac swoja produkcje „Candy Squash Tale” sam wkladam glowe do paszczy lwa i nie moge miec pretensji, gdy ten leb mi odgryzie.

  Temat poruszano juz na lamach serwisu Polygon. By nie byc goloslownym, autor zasiegnal opinii prawnej.

  Jak to zwykle w internecie bywa, King napietnowany zostal jako zly gigant, depczacy po maluczkich. Jak zwykle, jest to afera na piec minut. Przeciez nawet Coca-Cola nie skarzy innych, uzywajacych slowa cola, wiec czemu patent King’a mialby oznaczac koniec slowa candy?

 2. M.A.D.
  Luty 11th, 2014 at 01:07 | #2

  Chciałem się skupić na samym evencie, ale nie dało się uniknąć przedstawienia całej sytuacji, którą właśnie tak kolorowały inne serwisy.

 3. Stefan
  Luty 11th, 2014 at 22:42 | #3

  @M.A.D.
  M.A.D. – ty się nie tłumacz Mordenowi tylko żałuj i błagaj o przebaczenie – „mea culpa, mea culpa, mea máxima culpa”. 😉

 4. Luty 12th, 2014 at 19:45 | #4

  To sie narobilo. Okazuje sie, ze King faktycznie jest zla korporacja, depczaca po maluczkich. Ciekaw jestem czy sprawiedliwosci stanie sie zadosc, bo znaki towarowe i patenty to jedno, ale plagiat to powazne przestepstwo, szczegolnie jesli firma zbila na nim kokosy.

 5. M.A.D.
  Luty 13th, 2014 at 00:41 | #5

  Właśnie miałem napisać o tym liście.
  Swoją drogą brakuje mi artykułów jak można nie tyle stworzyć oryginalną grę, co upewnić się, że nie narusza własności innych i bez obaw oddać ją do użytku komercyjnego.

 1. Brak jeszcze trackbacków

GBForever Honmaru J-Games Amiga Morden ISMPOF MPoke Stare bijatyki PC Batsu Game PL